Jaśmin to nazwa rodzaju roślin z rodziny Oleaceae (oliwkowate), do której należy też m.in. oliwka, jesion i forsycja. Rodzaj ten obejmuje ponad 200 gatunków. Nazwa „jaśmin” wywodzi się z perskiego słowa oznaczającego „dar od Boga”. Kwiat jaśminu z gatunku Jasminum sambac jest uznawany za narodowy kwiat Filipin, a Jasminum officinale – Pakistanu. W Indiach, roczna produkcja kwiatów jaśminu warta jest w przeliczeniu ok. 5 milionów złotych.

Jaśmin jest rośliną wieloletnią, najczęściej o białych kwiatach i uprawianą przede wszystkim ze względu na charakterystyczny, piękny zapach. Dzięki tej cesze znajduje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Jest składnikiem m.in. popularnych perfum Chanel No. 5. Informacja o pierwszym użyciu jaśminu do produkcji perfum pochodzi z pracy pt. „Materia Medica”, napisanej przez greckiego lekarza i botanika Dioskurydesa, żyjącego w pierwszym wieku naszej ery. Głównym gatunkiem jaśminu wykorzystywanym w perfumerii jest dziś Jasminum grandiflorum (jaśmin wielkokwiatowy). Jaśmin wykorzystywany jest także w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji tradycyjnej chińskiej herbaty. Herbata jaśminowa nie zawiera kwiatów jaśminu, a jest nimi jedynie aromatyzowana.

 W medycynie tradycyjnej używano  jaśminu m.in. do zwalczania gorączki, poparzeń słonecznych i dolegliwości żołądkowych. Dziś stosowany jest także w przemyśle farmaceutycznym. Badania nad właściwościami tej rośliny wykazały, że jej ekstrakty posiadają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Na bazie ekstraktu z jaśminu z powodzeniem zsyntetyzowano nanocząstki złota, które również cechowały się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Ponadto wykazano, że użyty do masażu olejek jaśminowy może redukować odczuwanie bólów porodowych.

mgr Wojciech Tomaszewicz