Do istotnych zabiegów przeciwko chorobom grzybowym porażających rośliny sadownicze należą opryski wykonywane jesienią. Jest to moment, w którym możemy powstrzymać dalszy rozwój chorób oraz zabezpieczyć rośliny przed infekcją w przyszłym roku. Jest to niezwykle ważne, gdyż w ten sposób niszczy się formy przetrwalnikowe grzybów, a co za tym idzie, niweluje się ich źródła w kolejnym okresie wegetacyjnym. O tej porze roku wykonuje się zabiegi przeciwko parchowi jabłoni, parchowi gruszy, kędzierzowatości liści brzoskwini, drobnej plamistości liści drzew pestkowych oraz rakowi bakteryjnemu. Parch jabłoni oraz parch gruszy to choroby, które zimują na opadłych liściach. Aby nie dopuścić do ich przetrwania należy wykonać oprysk 5% roztworem mocznika, który rozkłada liście. Powinno się opryskać dokładnie całe drzewa oraz liście już opadłe. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj w momencie jak już drzewo zrzuciło część liści. Dla większego bezpieczeństwa można ten zabieg powtórzyć również wiosną. Jest to też alternatywa dla osób, którym nie udało się opryskać drzew jesienią.

Rozkładanie liści przy pomocy takiego oprysku uważa się za jedną w ważniejszych metod w walce z parchem. Oprysk mocznikiem jest bezpieczny dla środowiska, gdyż jest to nawóz, a nie pestycyd. W związku z tym polecany wszystkim, a zwłaszcza tym osobom, które prowadzą swój ogród w zgodzie z naturą. W przypadku ochrony brzoskwiń przed chorobą grzybową powodującą kędzierzawość liści brzoskwini jesień jest jednym z dwóch terminów w roku na wykonanie oprysku. W tym celu stosuje się środki miedziowe lub dodynowe w dość dużym stężeniu. Zabieg należy wykonać po opadnięciu wszystkich liści pokrywając cieczą dokładnie całe drzewo, gdyż grzyb zimuje na korze i pąkach. Zazwyczaj opryski powinno się wykonywać przy temp. powyżej 10˚C, jednakże te środki można stosować już przy temperaturze 5˚C. Oczywiście wszystkie zabiegi powinno się wykonywać w dzień bezwietrzny i bezdeszczowy by nie dopuścić ani do znoszenia środka na inne sąsiadujące rośliny ani do jego spłukania. Drugi termin zwalczania owej choroby przypada na wiosnę, a konkretnie na moment nabrzmiewania pąków brzoskwini. Środki powinny być stosowane zamiennie, zatem używając preparatu miedziowego jesienią wiosną należy opryskać drzewa środkiem dodynowym.

Wykonywanie oprysków środkami miedziowymi pozwala również jednocześnie ograniczyć występowanie choroby bakteryjnej na drzewach pestkowych zwaną rakiem bakteryjnym. Preparaty te są dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych ze względu na fakt niskiej toksyczności dla środowiska. Pamiętajmy jednak, że wykonując każdy oprysk należy odpowiednio zadbać o BHP, stosując podstawowe środki ochrony osobistej takich jak maska i rękawice. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i PIORiN-u.

Olga Gaczkowska