Jesień w przyrodzie to wyjątkowy czas, znaczony feerią barw, nastrojowych mgieł i błyszczącej, porannej rosy. To także jeden z najwspanialszych okresów do fotografowania Natury. Ogród Botaniczny w Powsinie oferuje mnogość tematów zdjęciowych o każdej porze roku, ale jesień jest tutaj naprawdę wyjątkowa.

Fotografowanie jesiennej przyrody jest relatywnie łatwe, jeśli tylko posiadamy do tego odpowiednie narzędzia. Pierwszym wyborem większości odwiedzających jesienny Powsin jest smartfon. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że telefony komórkowe są w stanie wykonywać naprawdę dobrej jakości zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że nie są „narzędziem idealnym”. Podstawową barierę stanowi jakość obrazu w warunkach ograniczonego oświetlenia oraz limitacje obiektywów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż sprzęt fotograficzny stał się w XXI wieku o wiele bardziej dostępny dla miłośnika fotografii. Nie odstraszają tak bardzo jak kiedyś ceny, a szeroki wybór aparatów, obiektywów oraz akcesoriów fotograficznych sprawia, że fotografujący może bez problemu dostosować swój system fotograficzny do indywidualnych potrzeb. Nie ulega wątpliwości, że dla bardziej wymagających fotografów bezlusterkowiec lub lustrzanka z dedykowanym obiektywem pozwoli na otrzymanie lepszej jakości obrazu, niż smartfon.

Warto pamiętać, że równie ważnym elementem składowym w procesie powstawania dobrej i ciekawej fotografii jest wiedza. Technologie XXI wieku otworzyły przed nami nowe możliwości. Nie zwalniają nas, jednak z obowiązku poznania technik fotografowania, dzięki którym nasze zdjęcia staną się lepsze technicznie i – co najważniejsze – ciekawsze artystycznie. W Ogrodzie PAN regularnie prowadzimy warsztaty oraz spacery fotograficzne, które pomagają uczestnikom w zdobyciu wiedzy z zakresu obsługi sprzętu fotograficznego, jak i technik fotografowania. I choć tematem przewodnim zajęć jest szeroko pojęta fotografia przyrodnicza, to przekazywana podczas szkoleń wiedza znajdzie szerokie zastosowanie w wielu innych dziedzinach fotografii.

Kolorowa jesień powoli dobiega końca. Ale nie warto rozpaczać. Zima w ogrodzie będzie bowiem równie ciekawym tematem fotograficznym! Należy mieć nadzieję, że i w tym roku spadnie cała masa śniegu, który przykryje białym szalem drzewa i krzewy w Arboretum. A to już wspaniały początek fotograficznej przygody, chociażby z zielenią drzew i bogactwem kolorów kryjących się wśród nich ptaków…

Zapraszam na warsztaty fotograficzne do Ogrodu! Więcej informacji na ich temat pojawiać się będzie na Facebooku ogrodu oraz na stronie www.photowalk.pl

Jarosław T. Deluga