Lato pachnące poziomkami… i od razu przed oczami mamy soczyste nieduże czerwone owoce o intensywnym zapachu, rozgrzane letnim słońcem. W Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk można spotkać podobne owoce, które jednak należą do innych gatunków, a nawet rodzajów.

Poziomka pospolita

 

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) to roślina o białych kwiatach, liściach trójlistkowych i soczystym, pachnącym owocu okrągławym lub lekko wydłużonym. W naturze najczęściej spotkać ją można na leśnych porębach i polanach oraz przy leśnych ścieżkach. W naszym Ogrodzie rośnie w Kolekcji flory Polski w „leśnym zakątku”, w „źródlisku” i innych lekko ocienionych miejscach.

Poziomka twardawa

 

Natomiast na „rabacie słonecznej” rośnie inny gatunek poziomki, poziomka twardawa (Fragaria viridis), również kwitnie na biało, ma podobne trójlistkowe liście, ale owoce są twardsze, niezbyt smaczne, kształt owocu jest kulisty, spłaszczony lub niekształtny, a zielone działki kielicha są duże i przylegają do owocu. Naturalnie zasiedla zarośla, suche murawy, obrzeża lasów oraz słoneczne, wapienne wzgórza.

Poziomkówka indyjska

 

Piękny czerwony kulisty owoc podobny do poziomki posiada też rosnąca w różnych miejscach w Ogrodzie poziomkówka indyjska (Potentilla indica) dawniej Duchesnea indica. Wabi on swoim kolorem, ale jest niesmaczny i niejadalny, w skrajnych przypadkach zjedzenie zbyt wielu owoców może wywołać sensacje żołądkowe. Liście poziomkówki są bardzo podobne do liści poziomek, ale kwiaty są żółte, a owoc nie zwisa na łodyżce, a skierowany jest do góry (przez co jeszcze bardziej widoczny) i otoczony szerokimi jakby falbaniastymi zielonymi działkami kielicha. Poziomkówka jest bardzo dekoracyjna i stosowana na rabatach jako roślina okrywowa, ale potrafi uciec z uprawy i w niektórych częściach kraju pojawia się w naturalnych siedliskach.

Anna Gasek