W ostatni piątek, 26 maja, na terenie kolekcji roślin azjatyckich, w ramach inauguracji projektu „Polska Kwitnie”, miała miejsce akcja siania łąki kwietnej.
W akcji poza pracownikami Ogrodu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz członkowie Fundacja Zaangażowani.pl.
Warto siać łąkę nie tylko w ogrodzie, ale także na skwerach, przy budynkach czy choćby w donicach, ponieważ wzbogaca to znacząco bioróżnorodność. Ponadto łąki kwietne posiadają wiele zalet, m.in. doskonale wiążą wilgoć w glebie i magazynują dwa razy więcej wody niż trawnik dzięki złożonemu systemowi korzeniowemu, który sprawia, że rośliny czerpią wodę z głębszych warstw gruntu, co wpływa na obniżanie ciepłoty otoczenia w czasie upałów.
Dobra wiadomość jest też taka, że łąki kwietne nie wymagają intensywnego podlewania ani częstego koszenia (wystarczy 1-2 razy w roku). Oprócz tego, że zatrzymują wodę w glebie, wyglądają sielsko i urokliwie i stanowią siedliska dla owadów zapylających.