Data wydarzenia:
Każdy botanik marzy o raju – miejscu, w którym rosną piękne, barwne, różnokształtne, kolorowe i ciekawe rośliny. Każdy botanik chce pracować tam, gdzie można badać wyjątkowe okazy, które nigdzie indziej na świecie nie rosną. Wreszcie, każdy botanik chce prowadzić swoje eksploracje tam, gdzie nikt mu nie przeszkadza.
Niewiele jest takich miejsc na świecie.

Sprawdzaliśmy Patagonię, Kongo, Madagaskar, Kamczatkę i wiele innych regionów o zachęcająco brzmiących nazwach, ale rajem stał się dla nas ponad 15 lat temu Tadżykistan i Azja Środkowa. Tam ulokowaliśmy nie tylko swój botaniczny rozum, ale i serce.
Nasze kwiaty rosną w nieprawdopodobnie cudnych okolicznościach niebotycznych gór, pił szczytów, przepastnych dolin, wąskich wąwozów, wśród rozległych wysokogórskich pastwisk w obszarze starej, wspaniałej i dumnej cywilizacji Tadżyków sięgającej czasów królestw Buchary i Sogdy, a nawet równej mezopotamskiej cywilizacji Doliny Indusu.

Mam nadzieję, że tymi kilkoma zdaniami udało mi się zachęcić Państwa do obejrzenia wystawy, która uchyla drzwi do mojego raju.

Arkadiusz Nowak
dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego, kierownik wypraw do Azji Środkowej
🌷🌷🌷

Nową wystawę można oglądać w alei Dębowej codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu, tj. 9-13.
Serdecznie zapraszamy!

Odwiedź wystawę
Lis
Powiększ czcionkę
Kontrast
Przewiń do góry