Wszystkie wiśnie japońskie należą do rodzaju śliwa (Prunus), z rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj ten obejmuje również m.in.: śliwy, brzoskwinie, wiśnie, morele i czeremchy. Pierwsze odmiany wiśni przybyły do Japonii wraz z mnichami z Chin. Jednak część znaczenia kulturowego drzewa pochodzi z Japonii. Kwiaty wiśni są powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, które umieszcza się na przedmiotach codziennego użytku i na ubraniach.

Ogród Wiśniowy Reiwa Sakura Teien został założony w 2019 r. w rocznicę 100-lecia nawiązania stosunków polsko-japońskich i wchodzi w skład Zespołu Kolekcji Dendrologicznych. Na powierzchni 0,36 ha ogrodu znajduje się 50 sztuk drzew japońskich. W tym momencie efektownie kwitną odmiany:

Wiśnia jedońska – Prunus xyedoensis ‘Somei-Yoshino’

Drzewo o kulistej lub odwrotnie stożkowatej koronie. Z czasem jego pędy zaczynają delikatnie zwisać. Dorasta od 5 do 15 metrów wysokości. Liście są duże i eliptyczne. Wiosną liście często przybierają barwę brązową, później stają się ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są pojedyncze, białe lub białoróżowe, pachnące. Wiśnia Somei-Yoshino kwitnie w kwietniu. Zawiązuje małe, purpurowo czerwone owoce, które są ważnym źródłem pożywienia dla wielu małych ptaków i ssaków. Drzewo wymaga stanowiska słonecznego. Urzekająco wygląda w sąsiedztwie wody np. strumyka lub oczka wodnego. Przyjmuje się, że gatunek jest endemiczny dla dzielnicy Yoshino w prefekturze Nana, a nazwa pochodzi od wioski Somei (obecnie Toshima). Drzewo tej odmiany zostało posadzone 29 czerwca 2021 roku przez prof. dra. hab. Jerzego Puchalskiego, byłego dyrektora Ogrodu.

Wiśnia jedońska – Prunus xyedoensis ‘Somei-Yoshino’

Wiśnia różowa – Prunus xsubhirtella ‘Fukubana’

Drzewo dorasta do około 7 m wysokości. Liście są jajowate z długim, zaostrzonym wierzchołkiem, podwójnie piłkowane. Wiosną liście są brązowozielone, później zielone i błyszczące. Jesienią przebarwiają się na szkarłatnoczerwony. Kwiaty w pączkach są karminowe, po rozwinięciu ciemnoróżowe, półpełne. Kwiat składa się z 12-14 głęboko karbowanych płatków, które na wierzchołku są powcinane. Kwitnie od połowy kwietnia. Kwitnienie trwa krótko, w zależności od temperatury od 7 do 14 dni. Nie zawiązuje owoców. Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste, ale musi być osłonięta od wiatru. Pięknie prezentuje się jako soliter, posadzona samotnie na trawniku lub na rabacie bylinowej. Odmiana pochodzi z Japonii. Do uprawy została wprowadzona w 1927 roku w Kalifornii przez brytyjskiego uczonego C. Ingrama. Pierwszy raz została opisana w 1888 roku na łamach Botanicznego Magazynu Tokyo przez Tomitaro Makino.

Wiśnia różowa – Prunus xsubhirtella ‘Fukubana’

Wiśnia różowa – Prunus xsubhirtella ‘Pendula Plena Rosea’

Małe drzewo o gęstej koronie z obwisającymi się pędami. Dorasta do 4 m wysokości. Liście są podwójnie piłkowane, eliptyczne, gładkie i błyszczące. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Kwiaty są różowe, które z czasem jaśnieją, pełne i pojedyncze. Na drzewie pojawiają się w bardzo dużej ilości. Kwitnie w kwietniu. Nie zawiązuje owoców. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Najlepiej prezentuje się samotnie w japońskich ogrodach skalnych lub nad zbiornikami wodnymi. Została znaleziona na naturalnych stanowiskach w Japonii. Do Europy (Holandii) została sprowadzona w 1928 roku. Drzewo tej odmiany zostało posadzone 28 kwietnia 2019 roku przez Jego Ekscelencję Ambasadora Japonii Tsukasa Kawada.

Wiśnia różowa – Prunus xsubhirtella ‘Pendula Plena Rosea’

Barbara Torobińska