Uwielbiamy przyrodę! Przebywanie w jej bliskości uspokaja, regeneruje i dodaje pozytywnej energii. Przedwiośnie to dobry czas do zaplanowania prac ogrodniczych czy balkonowych, ale także do… odświeżenia wiedzy fotograficznej, która pozwoli nam uwiecznić te cuda Natury. Przyroda to bardzo wdzięczny temat fotograficzny. Nie należy jednak do najłatwiejszych. Powinniśmy zatem poznać posiadany sprzęt fotograficzny i usystematyzować wiedzę, aby nasze zdjęcia przestały być dziełem przypadku: stały się lepsze technicznie i ciekawsze artystycznie.   

Dzisiejsza fotografia cyfrowa opiera się na dwóch podstawowych rodzajach aparatów fotograficznych: lustrzankach i bezlusterkowcach. W ostatnich latach do tego grona zaczęły dołączyły smartfony, wyposażane z roku na rok w coraz lepsze aparaty fotograficzne. Nie należy jednak zapominać, że dobra (pod względem technicznym) fotografia komórkowa ma rację bytu wtedy, kiedy została wykonana w dobrych warunkach oświetlenia. Gdy pogoda się psuje lub przenosimy się do wnętrz, tam prym wiodą już lustrzanki i bezlusterkowce. Telefony komórkowe posiadają zaletę, której próżno szukać w aparacie fotograficznym, wyposażonym w standardowy obiektyw. Jest to funkcja „makro” która pozwala na robienie zdjęć z odległości zaledwie kilku centymetrów. Ta funkcja jest szczególnie przydatna we wczesnowiosennej fotografii, gdy chcemy uwiecznić pierwsze, delikatne i niewielkie oznaki wiosny, takie jak chociażby kwiaty oczarów, kaliny wonnej czy przebiśniegi.

Oczywiście to nie oznacza, że aparaty fotograficzne zostają w pokonanym polu. Istnieje szereg akcesoriów, które pomogą nam uwiecznić te cuda przedwiośnia. Należą do nich przede wszystkim obiektywy makro. Pozwalają na fotografowanie z wyjątkową szczegółowością. Do tańszych rozwiązań należą soczewki i filtry powiększające (takie jak chociażby Raynox 250) oraz tzw. pierścienie pośrednie. Ich użycie pozwala na zbliżenie się do fotografowanego obiektu na odległość kilku czy kilkunastu centymetrów. Warto pamiętać, że jednym z nieodzownych akcesoriów w przypadku makrofotografii jest statyw lub monopod. Z racji powiększenia fotografowanych obiektów nawet minimalne drżenie rąk lub poruszenie aparatem fotograficznym może zaowocować nieostrymi zdjęciami.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że fotografia przyrodnicza to nie tylko makrofotografia. To także szerokie kadry, pozwalające na ujęcia krajobrazowe oraz zbliżenia, które pozwolą nam na piękne i delikatne rozmycie tła przy jednoczesnym skupieniu uwagi na fotografowanym obiekcie. W tego typu fotografii idealnie sprawdzą się standardowe szkła, zarówno obiektywy typu zoom jak i stałoogniskowe. Równie ważnym aspektem w fotografii przyrodniczej jest kolor. Należy pamiętać, że współczesne aparaty fotograficzne dysponują funkcjami, umożliwiającymi regulacje natężenia kolorów poprzez zmiany tzw. profili kolorystycznych. To szczególnie przydatne przy fotografowaniu Natury.

Wiosna to zdecydowanie jedna z najbardziej kolorowych pór roku. Zachwyt nią potęguje wielomiesięczna „szarość” jakiej doświadczamy w okresie zimy. Warto zatem przygotować się do uwiecznienia tych cudów Natury i stworzyć fotograficzna pamiątkę na lata. Pragniemy przypomnieć, że od kwietnia rozpoczynamy kolejny sezon warsztatów fotograficznych w Ogrodzie! To wspaniała okazja do zdobycia lub uzupełnienia wiedzy fotograficznej dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, jak i dla tych wszystkich, którzy posiedli już podstawy wiedzy, lecz chcieliby fotografować bardziej kreatywnie. Szczegółowe informacje na temat prowadzonych zajęć będzie można znaleźć zarówno na facebookowym profilu Ogrodu jak i na stronie www.lightcatcher.art

Zapraszamy!

Jarosław Deluga