W miniony czwartek (19 października) w naszym Ogrodzie odbyło się wyjątkowe spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele trzech instytucji oraz artyści i naukowcy z Polski i Korei Południowej.
Gości powitał dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego Arkadiusz Nowak. Ogród reprezentowali również Małgorzata Szymańczyk oraz Paweł Kojs. ONGII Stowarzyszenie Kulturalne Polska-Korea reprezentował jego prezes Goang Hyon Kim oraz panowie Władysław Gdowik i Tomasz Szołucha. Gościem honorowym był Lim Taek, burmistrz miasta Dystryktu Dong-gu Metropolii Miejskiej Gwangju z Korei Południowej. Przedstawiciele tych trzech instytucji podpisali porozumienie o współpracy kulturalnej.
Wśród gości był również prof. Stanisław Brach reprezentujący Koło Naukowe Pracowni Ceramiki ASP w Warszawie, a także artyści z Korei, którzy już od poniedziałku przygotowują na terenie Ogrodu Botanicznego wystawę tradycyjnych koreańskich ceramik ongii. To istotne wydarzenie będzie stanowiło część festiwalu „Kimchi w Ongii”, który odbędzie się 25 października o godz. 12.
Podczas festiwalu zaplanowano wiele wyjątkowych wydarzeń. Jednym z głównych punktów programu będą pokazy i warsztaty wykonywania tradycyjnej koreańskiej ceramiki onggi, które poprowadzi mistrz Jeong Hee Chang. Uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki tego szlachetnego rzemiosła.
Kolejnym elementem festiwalu będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach kulinarnej sztuki przyrządzania kimchi, stanowiącej istotny element kultury i tradycji koreańskiej, które poprowadzi Baek Geum Bi, wykładowczyni Uniwersytetu Gwangju i certyfikowana instruktorka kuchni koreańskiej.
Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie zakopanie ongii z kimchi na terenie Ogrodu Botanicznego. Ongii przezimuje pod ziemią, a w drugiej połowie marca zostanie odkopane i odbędzie się degustacja kimchi. To symboliczne zakopywanie i odkopywanie ongii stanowi odwieczną tradycję w Korei, a teraz w naszym Ogrodzie jest wyrazistym symbolem jedności kultur.
Zapraszamy 25 października na Festiwal „Kimchi w Ongii”, który będzie nie tylko okazją do nauki i rozwoju, ale także czasem, w którym będzie można cieszyć się pięknem kultury koreańskiej i polskiej, odkrywać ich podobieństwa i różnice oraz budować międzynarodowe więzi. Jest to wspaniała inicjatywa ONGII Stowarzyszenia Kulturalnego Polska-Korea, która inspiruje do głębszego zrozumienia i szacunku dla kultury innych narodów.